Mapy

Mapy wiosek tematycznych

Tak się złożyło, że wioski tematyczne powstają głównie wokół lokalnego, tradycyjnego rzemiosła lub kultury, jak wioska Jaćwingów, Słowiańska czy garncarska, więc myślę, że warto odwiedzić. Link do mapy tu.

Mapa rondeli neolitycznych

Rondel są według Wikipedii: „najstarszymi przykładami monumentalnej architektury w Europie” o przeznaczeniu może mieszkalnym, może astronomicznym, a może kultowym i pochodzą z czasów ok. 5200–1900 r. p.n.e. Stonehedge to coś z podobnej bajki. Jeszcze tylko zwrócę uwagę przy tej okazji, bo kiedy będzie następna okazja, że po szwedzku rondo to rondel, po polsku też mamy rondel, a wszystko to jest round, o czym pisałam już kiedyś w poście o szwedzkich słowach podejrzanie podobnych do polskich.

Mapa cmentarzy stelowych na Podlasiu

Mapa broni ukrytej w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza w jeziorach i bagnach

Mapa broni ukrytej w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza w rzekach i strumieniach

https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Archeologia_Polski_Srodkowowschodniej/Archeologia_Polski_Srodkowowschodniej-r2007-t9/Archeologia_Polski_Srodkowowschodniej-r2007-t9-s213-230/Archeologia_Polski_Srodkowowschodniej-r2007-t9-s213-230.pdf

Mapa ważnych i ciekawych słowiańskich miejsc. Idealna na wycieczkę

Ktoś wykonał niesamowitą pracę i zebrał na mapie bardzo wiele słowiańskich miejsc kultu, ważnych miejsc, stanowisk archeologicznych itp. Jakiś czas temu zaczęłam sobie szukać kurhanów w mojej okolicy i znalazłam kilkanaście w promieniu paru kilometrów, dlatego to na pewno nie jest kompletna mapa. Ja sobie zrobiłam kopię i dodaję własne miejsca – zachęcam do tego samego. Na razie mapa działa, jak przestanie, to może wkleję tą swoją. Oddając głos twórcy:

Mapa ma na celu zebranie wszelkich miejsc gdzie poświadczone są ślady przedchrześcijańskich miejsc kultu Słowian. Jeśli posiadacie informacje o miejscach lub chcielibyście coś dodać od siebie proszę o przesyłanie na adres:slowianinprzedwieczny@gmail.com

Jeśli macie inne tego typu ciekawe mapy, to dajcie znać.

Mapa oczywiście nie wszystkich słowiańskich miejsc kultu, ale przynajmniej niektórych

znajduje się na tej stronie

Mapa wzorów tradycyjnych ukraińskich pisanek

z pocztówki ze strony pisanky.info

Mapa tradycyjnych technik pisankarskich na Słowacji

Mapa mitycznych stworzeń

Niestety nie mogę znaleźć oryginału mapy, więc tu tylko dla powierzchownej orientacji. Mapa powstała chyba na Uniwersytecie w Wilnie.

Mapa gór, wiosek i miejsc z nazwami jak nazwy prawdopodobnych słowiańskich bogów (np. Trygław) w południowej Słowiańszczyźnie

Znajduje się tu.

Mapa bożych stópek, diabelskich kamieni i niektórych świętych miejsc Polski Wschodniej.

https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1oGdW_RnaxKH1QVc-h2p93cR6TflsSxif

Mapa magicznych miejsc na Litwie

Opis mapy (po litewsku 🙂 tu https://www.lithuania.travel/lt/news/stebuklingas-kelioniu-po-lietuva-zemelapis-atrask-55-vietas-kuriose-pildosi-norai

W tym Park Mitologiczny, kilka „magicznych” kamieni i wzgórze bogini Ladai.

Mapa cmentarzysk stelowych Podlasia

Ta mapa pochodzi z prezentacji pt. Mogiłki pogranicza. Cmentarzyska ze stelami na Podlasiu – KONTEKST, Archeologia Żywa, był to live na Facebooku i nie udało mi się znaleźć nigdzie mapy w lepszej wersji.

Mapa wspólnot rodzimowierców

Mapa stanowisk archeologicznych na domniemanych miejscach kultu

za: Uwagi o stanie badań nad miejscami kultu pogańskiego Słowian na ziemiach polskich, (w:) Sacrum pogańskie – Sacrum chrześcijańskie. Kontynuacja miejsc kultu we wczesnośredniowiecznej Europie Środkowej, red. K. Bracha, C. Hadamik, Warszawa 2010, 27-80.

Kontrowersyjne mapy haplogrupy R1A1

W temacie map można jeszcze wspomnieć o mapie haplogrupy R1A1. To o tyle kontrowersyjne, że widziałam dużo różnych takich map, jedne lepsze, drugie gorsze, jedni na siłę coś nimi próbują udowadniać, drudzy jak diabeł święconej wody się boją dojść do wniosków, jakie z takich map mogą płynąć. Chciałam tu jakąś zamieścić, ale jak zaczęłam szukać, to każda jest z innej parafii… Także wspominam tylko o tym, jak ktoś ciekaw, to niech sobie znajdzie mapę haplogrupy R1A1 i wyciągnie własne wnioski lub mi poda link, który wygląda wiarygodnie.

Mapa występowania bab kamiennych

za: Jestesmyslowianami.pl

Mapa diabelskich kamieni, świętych kamieni, bab na terenie Białorusi

Stare mapy okolic Polski

Mapa Orbis Terrarum z r. 20:

Kolejna ‚dziwna mapa’ to Tabula Peutingeriana, 13-wieczna kopia rzymskiej mapy z ok. 27 p.n.e. – 14n.e., na której w interesujących nas okolicach jest Sarmatarum.

Podaję przykład kilku innych wiarygodnych map.

Wzięłam je z biblioteki Uniwersytetu w Teksasie. Są w świetnej jakości i można je powiększać!

Mapa księstw Niemieckich i Cesarstwa Wschodniorzymskiego, 526 – 600 – Slavic People

z:The Historical Atlas by William R. Shepherd, 1911

Ludy Europy ok. roku 900 – Poles oznaczeni jako Slavic podchodzą aż pod dzisiejszą Danię.

z:The Historical Atlas by William R. Shepherd, 1911

Zasięg Imperium Rzymskiego w I w. n. e. – kończy się na Dniestrze i Renie, dalej – biała plama.

z: „The Roman Ascendency during the first Century A.D.” from An Historical Atlas Containing a Chronological Series of One Hundred and Four Maps, at Successive Periods, from the Dawn of History to the Present Day by Robert H. Labberton, sixth edition, 1884.

Tu inna mapa tego samego okresu: pół mapy zajmuje Imperium Rzymskie, pół: Sarmatia

Mapa Imperium Rzymskie w 395 roku z zaznaczonymi „Slavs” – niestety dowcipnie kończy się w tym miejscu 😀

z: The Historical Atlas by William R. Shepherd, 1911.

Mapy dialektów

Mapa białoruskich dialektów